jka
18 بهمن 1401 - 16:24

افزایش ۷۷ درصدی صادرات محصولات دامی استان خراسان جنوبی

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه از ابتدای سال یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار صادرات محصولات دامی از استان به کشورهای افغانستان و چین داشته‌ایم گفت: صادرات ما یک افزایش ۷۷ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، محمدعلی بخشی ظهر امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه خراسان جنوبی یکی از قطب‌های تولید گوشت سفید در کشور است اظهار داشت: خراسان جنوبی از نظر پرورش طیور رتبه 12 کشور، از نظر پرورش دام رتبه 17 و از نظر پرورش شتر نیز رتبه دوم در کشور را دارد. 

پرورش 29 هزار نفر شتر در خراسان جنوبی 

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به اینکه 29 هزار نفر شتر  در استان پرورش داده می‌شود ادامه داد: یک میلیون و 400 هزار رأس دام سبک، 27 هزار رأس گاو و گوساله، 806 واحد پرورش طیور گوشتی و 77 واحد پرورش مرغ پولت و مرغ تخم گذار در خراسان جنوبی وجود دارد.  

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه  از ابتدای سال تاکنون 209 هزار رأس گوسفند و بز، پنج هزار و 700 رأس گاو، 10 هزار و 990 قطعه بوقلمون، سه هزار و 276 نفر شتر و 20 هزار و 941 تن شیر خام با مجوز از خراسان جنوبی خارج شده ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون 25 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری خراسان جنوبی صورت گرفته است. 

25 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در خراسان جنوبی 

وی با بیان اینکه برای پیشگیری و کنترل بیماری‌های این 25 میلیون قطعه 127 هزار دُز واکسن تزریق شده است ادامه داد: در مورد طیور بومی و روستایی نیز بیش از 496 هزار قطعه طیور بر علیه بیماری نیوکاسل به صورت رایگان توسط همکاران ما در شبکه دامپزشکی واکسینه شدند.

وی با اشاره به اینکه  29 هزار مورد بازدید از مراکز عرضه و فروشگاه‌های فرآورده‌های خام دامی از ابتدای سال انجام شده است،  تاکید کرد: در این بازدیدها 22 تن فرآورده خام دامی غیر قابل مصرف تشخصی داده شده و از چرخه مصرف خارج شدند. 

افزایش 48 درصدی فرآورده های خام دامی نسبت به سال گذشته 

وی با اشاره به اینکه  آمار فرآورده‌های خام دامی که از چرخه مصرف خارج شدند 48 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است ادامه داد: گرانی نهاده‌های دامی و در پی آن کاهش جوجه‌ریزی از مهمترین علل کاهش کشتار طیور از ابتدای سال است. 

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه  از ابتدای سال جاری 14 میلیون قطعه انواع طیور در خراسان جنوبی کشتار شده است بیان کرد: این آمار نسبت به سال گذشته 22 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به آفزایش 17 درصدی کشتار از ابتدای سال، بیان کرد:  در این بازه  83 هزار رأس دام سبک و سنگین نیز در خراسان جنوبی کشتار شده است. 

شناسایی 12 مورد بیماری هاری در امسال 

بخشی با اشاره به  افزایش بیماری هاری در بین حیات وحش و حیوانات اهلی در خراسان جنوبی تاکید کرد: با توجه به اینکه در سال 1400 هیچ مورد بیماری هاری در استان شناسایی نشد ولی در سال جاری 12 مورد بیماری هاری شناسایی شد. 

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با  اشاره به واکسینه  حدود 9 هزار قلاده سگ‌های گله دار و صاحب دار  در طول سال، گفت: باید در مورد بیماری هاری اطلاع رسانی دقیق‌تری  انجام می شود تا به ویژه در روستاها نسبت به واکسینه کردن حساسیت داشته باشند. 

واکسیناسیون رایگان علیه تب برفکی 

بخشی با اشاره به واکسینه رایگان تب برفکی بیان کرد:  امسال دامداری‌های صنعتی نیز رایگان از واکسیناسیون بهره‌مند می‌شوند. 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت آنفولانزای پرندگان پیگیری‌های لازم انجام شد و خوشبختانه امسال موردی از آنفولانزای حاد پرندگان نداشتیم. 

وی با اشاره به اینکه در آزمایشگاه تخصصی دامپزشکی شرق کشور نیز این پروژه سال 90 آغاز شده و اکنون 92 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، تاکید کرد: اگر اعتبارات مورد نیاز تأمین شود این پروژه هفته دولت سال آینده افتتاح می‌شود.

انتهای پیام/257/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1025292