jka
18 بهمن 1401 - 17:06

دهقانی: به مالکیت فکری در کشور اعتباری داده نمی‌شود!

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در کشور به مالکیت فکری، اعتباری داده نمی‌شود، گفت: باید با اصلاح نقاط ضعف و قوت بخشیدن به نقاط روشن به شکل‌گیری بازار فناوری در کشور کمک کنیم.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، صبح امروز سه شنبه 18 بهمن ماه، مراسم انعقاد تفاهم‌نامه فیمابین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور تأمین مالی دانش بنیان‌ها و ایجاد بازار درست فناوری در کشور و ورود شرکت‌های فعال دانش بنیان به بازار سرمایه، برگزار شد.

در این مراسم که با حضور روح‌الله دهقانی فیروزآبادی؛ معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس‌جمهور و دکتر مجید عشقی؛ رئیس سازمان بورس و اوراق بهادر در محل سازمان بورس برگزار شد، محورهای مهمی مانند همکاری در جهت هم‌افزایی توانمندی‌های طرفین برای تحقق اقتصاد دانش بنیان و اجرایی‌سازی قانون جهش تولید دانش بنیان در بازار سرمایه، امکان‌سنجی راه‌اندازی و توسعه بازار تخصصی برای پذیرش، درج و معاملات شرکت‌های دانش‌ بنیان، خلاق و فناوری در حوزه اقتصاد دیجیتال و نیز ارائه اطلاعات مربوط به شرکت‌های دانش بنیان توسط معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری جهت محاسبه و انتشار شاخص در بازار سرمایه و نیز تعیین مشوق‌ها مورد توجه و تأکید طرفین در این تفاهم‌نامه قرار گرفت.

در ابتدای این مراسم روح‌الله دهقانی فیروزآبادی؛ معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس‌جمهور با ابراز خشنودی از  حضور در جمع مؤثر مجموعه بورس به عنوان یک نهاد تاثیرگذار، جهت‌دهنده و ارزش‌آفرین، به تبیین حوزه دانش بنیان‌ پرداخت و خاطرنشان کرد: متأسفانه از مفاهیم ارزشمند سوءاستفاده می‌شود، مشکل اینجاست که کسی بابت سوء استفاده از واژه‌ها و تعاریف، توبیخ نمی‌شود و با استفاده نابجا و غیردقیق مفاهیم واژگان ارزشمند را تخریب می‌کنیم. بحث حمایت از ادبیات‌سازی و گفتمان‌سازی حوزه دانش بنیان از همینجا و این آسیب‌شناسی ناشی می‌شود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با اشاره به یکی از این تعاریف ارائه شده اشتباه از مفهوم دانش بنیان به جامعه و افکار گفت: از ابتدا به مردم اینگونه تفهیم شد که منظور از اقتصاد دانش بنیان، بازار‌های فروش، خدمات سرویس‌های اینترنتی و مواردی از این قبیل است. در حالی که مفهوم صنعت‌تک یا دانش بنیان در دنیا بسیار با اهمیت‌تر از این نمونه‌ها و مصادیق است. سؤال مهم در این رابطه آن است که آیا دانش بنیان نیاز به حمایت دارد یا اینکه نیاز به جذب و افتخارآفرینی در مجموعه‌های مالی؟

وی با طرح مثالی در رابطه با مقایسه دو شرکت که یکی در خودروسازی و دیگری در عرصه دانش بنیان فعال هستند، تصریح کرد: در حال حاضر قیمت روز دنیا یک خودرو دو تنی، مدل 2023 نزدیک به 30 هزار دلار است. طبیعتاً این کارخانه خودروسازی حداقل 10 هکتار زمین و میلیارد‌ها دلار زیرساخت دارد. در نقطه مقابل آن، یک صنعتی در حوزه زیست فناوری در یک فضای 1000 متر مربعی صد برابر کوچکتر از کارخانه خودروسازی، چهار دانه ویال 5 گرمی تولید می‌کند و هر کدام را با قیمت 7 هزار دلار عرضه می‌کند. این در حالی است که عرضه این 30 گرم ماده، 30 هزار دلار می‌شود و ارزش اقتصادی ایجاد می‌کند. در نقطه مقابل، دو تن ماده نیز 30 هزار دلار می‌شود با وزن صد هزار برابر بیشتر. مجموعه دانش بنیان با یک صدم فضا نسبت به مجموعه صنعتی فعال می‌شود؛ در حالی که زیرساخت یکی میلیون دلاری و دیگری میلیارد دلاری است اما در بازار سرمایه دنیا ارزش هر دو شرکت با هم برابر است.

دهقانی در ادامه با اشاره به اینکه وقتی واژه دانش بنیان را به کار می‌بریم باید منظور صنعتی باشد که چنین ارزش افزوده بالایی را ایجاد می‌کند تا راحت‌تر، ریسک و مخاطرات آن را مدیریت کنیم، اظهار کرد: وقتی سود سالیانه مجموعه‌ه­ای دانش بنیان، بالغ بر هزار درصد باشد به راحتی در یک بخش خوب، فرصت‌های سرمایه‌گذاری، در اختیار آن قرار می‌گیرد و این رویکردی عادلانه است تا اینکه فرصت‌های خوب فقط در اختیار صنعتی باشد که تنها سود 50 درصدی برای ما دارد.

وی افزود: لذا اگر ملاک تعریف دانش بنیانی فقط در ورودی و فرآیند آن خلاصه نشود و خروجی نیز به عنوان ملاک مهمی در تعریف دانش بنیانی باشد و در سنجش شرکت‌ها ورودی، فرآیند و خروجی به طور توأمان مدنظر قرار گیرد و شرکت‌ها بر مبنای خروجی سنجیده شوند، طبیعتاً ریسک‌های فعلی بسیار کاهش می‌یابد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با تأکید بر اینکه باید ادبیات حمایتی را از شرکت‌های دانش‌بنیان حذف کنیم، اعلام کرد: حمایت برای کمک از ضعیف معنا می‌یابد و در دیدگاه عمومی نیز همین تعریف را دارد. بنابراین به طور جدی به دنبال این هستیم که شرکتی که می‌تواند چنین سودآوری داشته باشد باید به بازار سرمایه وارد شود و این اتفاق حتماً رقم می‌خورد. البته از یکسو باید مراقب باشیم به چه کسی دانش بنیان می‌گوییم و از سوی دیگر باید توجه داشته باشیم که دانش بنیان واقعی سرمایه، زیرساخت و درآمد را به جای اینکه فردی استفاده کند، در بازار عرضه کند.

وی مشکل فعلی با دانش بنیان‌های واقعی را در سرمایه‌های کم این شرکت‌ها نسبت به سود‌هایی که می‌برند عنوان کرد و گفت: این شرکت‌ها اتفاقاً با سختی وارد بازار سرمایه می‌شوند زیرا وقتی می‌توانند از محل سود خود به راحتی توسعه یابند، دلیلی برای باید اینکه مشارکت کنند، نمی‌یابند. یکی از مشکلات جدی این است که شرکت دانش بنیان واقعی با سود سرشار حاضر به مشارکت نیست، چه برسد به ورود به بازار سرمایه. از طرفی نیز به این باور داریم که سرمایه‌ها و نقدینگی که در اختیار مردم است اگر درست به سمت هدف مناسب هدایت شوند، همانقدر که می‌تواند در بعدی برای بازار آسیب‌زا باشد، از منظر سرمایه‌گذاری و هدایت به سمت تولید و اقتصاد دانش بنیان می‌توانند آفریننده و خلاق باشد.

دهقانی با اشاره به اینکه دارایی‌های شرکت‌های تکنولوژی بزرگ در دنیا، ساختمان، بتن، فولاد و زیرساخت نیست بلکه اختراعات‌شان و نظام مالکیت فکری آن‌ها است، تأکید کرد: یکی از بحث‌های جدی که در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در حال پیگیری آن هستیم و حتی در اینجا و نیز در دستگاه­‌های اجرایی باید پیگیری شود این است که سنگ بنای بازار دانش بنیان‌ها باید اصلاح شود. اگر آن سنگ بنا درست نشود تلاش‌های ما برای اصلاح روند فعلی بی‌نتیجه می‌ماند.

وی یکی از برنامه‌های جدی دیگر را توجه کردن به امر مالکیت فکری واقعی عنوان کرد و اظهار کرد: همان‌طور که در حال حاضر اشخاص مخترعی در کشور به دنبال امتیاز آن اختراع هستند تا بگویند من نخبه و صاحب چندین اختراع هستم و آن‌را ثبت می‌کند، اشخاص دیگری نیز یافت می‌شوند که اختراعی دارند اما با آگاهی از ایجاد ثروت از تولید آن، آن‌را در اختیار قرار نمی‌دهند و جایی نیز اظهارش نمی‌کنند، زیرا در کشورمان به مالکیت فکری اعتباری داده نمی‌شود. با این توجه جدی به امر مالکیت فکری شاهد اصلاح تمام تجربه‌های نادرست گذشته، اصلاح ضعف‌ها و قوت بخشیدن به نقاط روشن و برتر خواهیم بود و این روند کمک می‌کند تا بحث بازار فناوری در کشور به درستی شکل بگیرد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در پایان تأکید کرد: البته این بازار شکل نخواهد گرفت مگر اینکه این سه مؤلفه اصلاح شود: در ابتدا تعریف جدی و دوباره از مالکیت فکری در کشور انجام شود، دوم اینکه برای مردم فرهنگ‌سازی شود که وقتی از دانش بنیان و فناوری صحبت می‌کنیم از موجودی صرفاً بخشی و نهادی که تنها متعلق به دانشگاهیان و دانشمندان است، صحبت نمی‌کنیم، سوم زیرساخت‌های این بازار را در بازار سرمایه ایجاد کنیم.

شرکت‌های دانش بنیان باید سهم عمده در بازار سرمایه داشته باشند

مجید عشقی؛ رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این برنامه اظهار کرد: به شخصه با لفظ حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، موافق نیستم. تلاش ما این است که این شرکت‌ها بتوانند سهم عمده‌ای در بازار سرمایه داشته باشند.

وی افزود: هنوز نگاهی سنتی نسبت به این شرکت‌ها وجود دارد و آن اینکه زیست و حیات شرکت‌ها را باید مدیریت کنیم. از سوی دیگر بحث پذیرش شرکت‌ها و تأمین مالی آنها نیز به یک مسئله بغرنج تبدیل شده است. باید با تغییر ضوابط، رویه جاری را هم در پژوهش و هم تأمین مالی اصلاح کنیم که با استفاده از آن شرکت‌ها بتوانند، اوراق منتشر کنند. ‌امیدواریم بتوانیم، سهم قابل توجهی از بازار را به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص دهیم.

گفتنی است، در پایان این مراسم تفاهم‌نامه‌ای به منظور تسهیل کسب و کار‌های دانش بنیان برای ورود شرکت‌های دانش بنیان‌ها به بازار سرمایه میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و سازمان بورس و اوراق بهادار به امضا رسید.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1025418